Etusivu / Lapin ammattikorkeakoulu - Lapin AMK / Opiskelijalle / Ohjaus ja neuvonta

Tuutorointi

Opintojen ohjauksen ja tuutoroinnin tarkoituksena on perehdyttää opiskelija opiskeluun ja opiskeluympäristöön sekä antaa tukea koko opintopolun ajan.

Opiskelijatuutori on aiemmin opiskelunsa aloittanut opiskelija, joka on saanut koulutuksen tehtäväänsä. Koskipa asia sitten opiskelua, harrastuksia tai vaikka iltaelämää, voit kääntyä oman koulutuksesi opiskelijatuutorin puoleen. Opiskelijatuutorointi on koottu ROTKO:n sivulle otsikkoon Tuutorointi.

Opettajatuutori on ryhmästä vastaava opettaja, joka seuraa ja suunnittelee kanssasi opintoja, tiedottaa ajankohtaisista asioista sekä keskustelee opiskelun tukitoimista.

YAMK opettajatuutorit

 

Opettajatuutorit 2018-2019

Hyvinvointipalveluiden osaamisala
Fysioterapeutti
R75F18S  Erja Rahkola
R75F17S  Mika Rahkola
R75F16S  Anne Rautio
R75F15S  Erja Rahkola
Geronomi
KA702G14  Tuula Ahokumpu
KA72G15S  Sari Arolaakso-Ahola
KA72G16S  Sari Arolaakso-Ahola
KA72H17S  Tuula Ahokumpu
Liikunnanohjaaja
R75L18S   Jouko Lukkarila
R75L17S  Jouko Lukkarila
R75L16S  Jouko Lukkarila
R75L15S  Jouko Lukkarila
RTG-hoitaja, Bioanalyytikko
Aija Lämsä
Sairaanhoitaja

KEMI
Päiväopinnot

K702H14S Marianne Sliden
K72H15K Eija Kehus
K72H15S Eija Kehus
K72H16K Marianne Sliden
K7216S Anne Puro
K72H17K Aija Lämsä
K72H17S Aija Lämsä

Monimuoto-opinnot
KA72H15K Arja Meinilä
KA72H16K Sirpa Orajärvi
KA72H17K Sirpa Orajärvi
KA72H18K Marianne Sliden (a-ryhmä) ja Sirpa Orajärvi (b-ryhmä)

ROVANIEMI
Päiväopinnot

R72H17S Panu Huczkowski
R72H16S Susanna Kantola
R72H15S Heidi Jaakola
R702H14S Outi Tieranta

Monimuoto-opinnot
RA72H18K Outi Tieranta
RA72H17K Outi Tieranta
RA72H16K Susanna Kantola
RA72H16S Susanna Kantola RA72H15K Susanna Kantola
RA702H14S Outi Tieranta

ESR72H15
Sirpa Kaukiainen

Sairaanhoitaja, Nursing
K702D14S   Hannele Pietiläinen
K72D15S     Hannele Kauppila
K72D16S     Anja Mikkola
K72D17S     Hannele Pietiläinen
Sosionomi
Päiväopinnnot
K71S15K  Sari Kähkönen
K71S15S  Sari Leppälä
K71S16K  Timo Marttala
K71S16S  Päivi Muranen
K71S17S  Sari Kähkönen ja Seija Järvi
K71S18S  Sari Leppälä ja Merja Hjulberg

Monimuoto-opinnot
KA71S15K  Kaisu Vinkki
KA71S15S  Laura Jokela
RA71S15S  Tero Leppänen
KA71S16S  Leena Seppälä
KA71S17K  Laura Jokela
KA71S17S  Kaisu Vinkki
KA71S18S  Heli Arola ja Leena Seppälä
Terveydenhoitaja

KEMI
Päiväopinnot

K702T14S Tarja Lipponen
K72T15S Tarja Lipponen
K7216S Anne Puro
K72T16S Kaisa Holma
K72T17S Tarja Lipponen

ROVANIEMI
Päiväopinnot

R72T17S Panu Huczkowski
R72T16S Susanna Kantola
R72T15S Heidi Jaakola
R702T14S Sirpa Kaukiainen

Monimuoto-opinnot
RA72T16K Leena Välimaa
RA72T15K Sirpa Kaukiainen
RA702T14S Sirpa Kaukiainen

KAUPAN JA KULTTUURIN OSAAMISALA
Kuvataiteilija
T26K18S  Anitra Arkko-Saukkonen
T26K17S  Panu Pohjola
T26K16S  Panu Pohjola
T26K15S  Jari Penttinen
Aiemmat ryhmät: Jaana Koivuranta (opinto-ohjaaja)
Tradenomi / Business information Technology
T42D18S  Johanna Vuokila
T42D17S  Johanna Vuokila
T42D16S  Teresa Chen
Aiemmat ryhmät: Jaana Koivuranta
Tradenomi / International Business & International Business Services

International Business
R31D18S Ritva Junna
R31D17S Ritva Junna
R31D16S Ritva Junna
R31D15S Ritva Junna
Aiemmat ryhmät: Hannele Niemi

307D International Business Services
Hannele Niemi
Tradenomi / Liiketalous

TORNIO
Päiväopinnnot

TT31L18K/S Satu Valli
T31L17S Satu Valli ja Mika Saloheimo
T31L16S Satu Valli ja Mika Saloheimo
T31L15S Satu Valli
Aiemmat ryhmät: Jaana Koivuranta

Monimuoto-opinnot
TA31L18S Katja Kankaanpää
TA31L17K Pirjo Könni
TA31L16K Kirsti Ketola
TA31L15S Pirjo Könni
Aiemmat ryhmät: Jaana Koivuranta

ROVANIEMI
Päiväopinnnot

R31L18K Antti Ovaskainen ja Pia Rajaniemi
R31L17 Hannu Haataja ja Antti Ovaskainen
R31L16 Päivi Mastosaari ja Hannele Niemi
R31L15 Hannu Haataja
R301L14 Antti Ovaskainen ja Outi Kivirinta
Aiemmat ryhmät: Hannele Niemi

Monimuoto-opinnot
RA31L18K Marja Kallioniemi
RA31L17K Lahja Karjalainen
RA31L16K Ritva Junna
RA31L15 Marja Kallioniemi ja Lahja Karjalainen
RA301L14 Lahja Karjalainen
Aiemmat ryhmät: Hannele Niemi
Tradenomi / Tietojenkäsittely

Päiväopinnnot
T42T18S Tuomo Lindholm
T42T17S Tuomo Lindholm
T42T16S Tuomo Lindholm
Aiemmat ryhmät: Jaana Koivuranta

Monimuoto-opinnot
TA4218K Yrjö Koskenniemi
TA4217K Yrjö Koskenniemi
TA42T16K Yrjö Koskenniemi
Aiemmat ryhmät: Jaana

MATKAILUPALVELUIDEN OSAAMISALA
Restonomi

Päiväopinnot
R81M18S Heidi Kaihua ja Minna Sipponen
R81M17S Henni Pyhäjärvi, Minna Väyrynen
R81M16S Mervi Angeria ja Jenni Pyhäjärvi
R81M15S Jenni Pyhäjärvi ja Minna Väyrynen

Monimuoto-opinnot
RA8119K Päivi Hanni-Vaara, Outi Kähkönen
RA81M18K Kati Koivunen ja Tanja Maaninka
RA81M16S Kati Koivunen ja Tanja Maaninka
RA81M15S Päivi Hanni-Vaara
Aiemmat suomenkieliset ryhmät: Tuija Syväjärvi
Restonomi, Tourism
R81D18S  Ulla Kangasniemi
R81D17S  Petra Paloniemi
R81D16S  Ulla Kangasniemi
R81D15S  Ulla Kangasniemi
Aiemmat ryhmät: Ulla Kangasniemi
TEOLLISUUDEN JA LUONNONVAROJEN OSAAMISALA
Agrologi / Maaseutuelinkeinot
Päiväopinnot
R61M18S Maijala Veikko
R61M17S Merja Mattila
R61M16S Maijala Veikko
R61M15S Timonen Maarit
Metsätalousinsinööri
Päiväopinnot
R64M18S  Ojutkangas Arto
R64M17S  Ojutkangas Arto
R64M16S  Ojutkangas Arto
R64M15S  Kuutti Liisa

Monimuoto-opinnot
RA64M18S  Ojutkangas Arto
RA64M16S  Ojutkangas Arto
Aiemmat luovan ryhmät: Ojutkangas Arto (opintojen ohjaaja)
Insinööri / Konetekniikka
K52K18S  Arto Jäntti
K52K17S  Arto Jäntti
K52K16S  Ari Pikkarainen
K52K15S  Ari Pikkarainen
KA52K18S  Laila Kaikkonen
KA52K17S  Laila Kaikkonen
KA52K16S  Mari-Selina Kantanen
KA502K15S  Mari-Selina Kantanen

Aiemmat ryhmät: Mari-Selina Kantanen
Insinööri / Rakennus- ja yhdyskuntatekniikka
Päiväopinnot
R51R18S Pekka Kämäräinen
R51R17S Matti Moilanen
R51R16S Juha Vesa, Janne Poikajärvi, Kai Ryynänen
R501R15S Juha Vesa, Janne Poikajärvi, Kai Ryynänen

Monimuoto-opinnot
RA51R18S Janne Poikajärvi ja Juha Vesa
RA51R17S Mikko Vatanen
RA51R16S Janne Poikajärvi
RA51R15S Petri Kuisma
Aiemmat ryhmät: Pekka Kämäräinen
Insinööri / Sähkö- ja automaatiotekniikka
K53S18S Marko Kukkola
K53S17S Marko Kukkola
K53S16S Aila Petäjäjärvi
K503S15S Aila Petäjäjärvi

KA53S18S Päivi Honka
KA53S17S Päivi Honka
KA53S16S Laila Kaikkonen
KA53S15S Laila Kaikkonen
Aiemmat ryhmät: Aila Petäjärvi
Insinööri / Tieto- ja viestintätekniikka
KEMI
KA54T18S Sirpa Torvinen
KA54T17S Tapani Ruokanen
KA54T16S Tapani Ruokanen

ROVANIEMI
Päiväopinnot

R54T18S Sirpa Torvinen
R54T17S Maisa Mielikäinen
R54T16S Maisa Mielikäinen
R54T15S Tauno Tepsa
Aiemmat ryhmät: Torvinen Sirpa

Monimuoto-opinnot
KA54T18S: Sirpa Torvinen
KA54T17S: Erkki Mattila
KA54T16S: Maisa Mielikäinen
Tuotantotalous
(LA1 ja LAY) Mari-Selina Kantanen
Verkkopalvelumme käyttää evästeitä, lue lisää. Jatkamalla sivuston selailua hyväksyt evästeiden käytön. [Hyväksyn ehdot]
OK